Kiedy możemy wypłacić środki z naszego rachunku w OFE?

autor: Adam Wójcik

Kiedy możemy wypłacić środki z naszego rachunku w OFE?

Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że różne osoby coraz częściej są zmuszone na wypłacenie środków finansowych, które były przez nie dotychczas gromadzone na emeryturę. Zazwyczaj ten argument jest najczęściej prezentowany przez osoby, które były zmuszone podjąć taką decyzję. Co należy zrobić, aby wypłacić takie pieniądze? Przede wszystkim musimy rozwiązać umowę o prowadzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego. Jest to jedyny sposób, który umożliwia nam dostęp do pieniędzy znajdujących się na naszym indywidualnym koncie emerytalnym. Bez rozwiązania umowy nie mam szans na wypłacenie tych środków.

Warto wiedzieć, że Indywidualne Konto Emerytalne to nie tylko środki finansowe zgromadzone tam w formie wpłat. Znajdują się na nim również środki finansowe, które były oszczędzane w innym systemie jakim jest pracowniczy program emerytalny. Takie programy stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne i ludzie decydują się na ich zakładanie. Zdarza się również tak, że ludzie zakładają Indywidualne Konto Emerytalne po to, aby kontynuować na nim oszczędzanie, które rozpoczęli w pracowniczym programie emerytalnym (PPE).

Zwracanie środków z Indywidualnego Konta Emerytalnego nie jest skomplikowanym procesem i zostały opracowane odpowiednie procedury pozwalające na usprawnienie tego procesu. Środki tam zgromadzone możemy legalnie wypłacić i nie musimy się obawiać żadnych sankcji, ani tym bardziej problemów. Musimy się oczywiście liczyć z tym, że wypłata środków finansowych trochę potrwa, ponieważ nie jest to takie proste i muszą zostać przeprowadzone odpowiednie procedury oraz umowa o prowadzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego musi zostać zerwana. Jeśli uda się już to dokonać to możemy wykorzystać nasze środki finansowe w różnych celach. Oczywiście zerwanie umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego nie oznacza, że kiedyś nie możemy wrócić do tej formy oszczędzania. Jest to wręcz bardzo wskazane i potrzebne, aby zadbać o swoją emeryturę.


Sprawdź strony www naszych partnerów: Szkolenia bhp Warszawa, faktury online